top of page
Esat Kabaklı - Bil Oğlum

ESAT KABAKLI'NIN 50. SANAT YILI ANISINA YENİ ALBÜM

Bil Oğlum / Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez

 

Türk Halk Müziğimizin bayraktarlığını ‘Türkü demek, Türk demektir hemşerim’ dizesindeki mana ile yapan Esat Kabaklı, 50. sanat yılını kutluyor. Anadolu’nun sözünü sazına düşüren usta, yarım asırlık sanat hayatını yeni albümü ile geleceğe aktarıyor: Bil Oğlum / Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez

 

Uzun yıllardır albüm yapmayan ancak onlarca eser üreten çağımızın ozanı Esat Kabaklı, 50. sanat yılında sevenlerini 10 eserden oluşan albümüyle selamlıyor. Yapımı Nüvaz Müzik tarafından gerçekleştirilen albümün müzik yönetmenliğini Fatih Ihlamur üstlendi.

 

Doğduğu toprakların, Elazığ’ın, Harput’un rengi, sesi, yetiştiği ocağın nefesi olan Esat Kabaklı: ‘Memleketimizin bölünmezliğiyle ilgili inşallah vatan, millet, bayrak demeye devam edeceğiz bu albümde. Milletimizin, bu kültürün hizmetkârıyız. Kendi kültürümüz adına gençlerimize de ışık tutmaya çalışıyoruz’ diyor. Kendisine “türkülerin efendisi” denilmesine karşılık, Esat Kabaklı şunları söylüyor: ‘Biz ancak efendi türkücü olabiliriz. Ne ustalar ürettiler türküleri ve o türküler ne aşamalardan ulaştı günümüze… Türküler efendidir, biz değil.’

 

Esat Kabaklı, yarım asırdır gönlündeki vatan, millet, bayrak sevdasını sazıyla sözüyle paylaşıyor. Kadim Türk kültürünün ana izlerini ve sembollerini, türkülerle aldığı emaneti, türkülerle gelecek kuşaklara taşıyor. O, Türk tarihindeki mihenk taşlarını, dönüm noktalarını eserlerinde yaşatıyor. Onun türküleri Malazgirt’ten dilleniyor, Çanakkale’den gürlüyor, Yemen’den, Sarıkamış’tan ecdadın hüzünlü sessizliğini taşıyor. Onun türküleri Türk milletinin derin kültürünü ve tarihini gönüllere, hafızalara işliyor.

 

Ondördünde sazı eline alan Esat Kabaklı, “Bil Oğlum” adlı eserini sadece müziğimize değil gerçek anlamda hayatımıza kazandırdı. İlk günden beri gönüllerden, dillerden düşmeyen “Bil Oğlum” türküsü son yıllarda memleketimizin milli birlik ve beraberliğinin en güçlü sesi oldu. Öyle bir türkü gönüle düşüp dile geldi ki, yeni doğan evlatların kulaklarına ezandan sonra o okunuyor: Bil Oğlum.

 

Gün oldu demokrasi için nöbet meydanlarında milyonlar hep birlikte söyledi onun türkülerini. Gün oldu dağ başında, vatan nöbetinde kahramanlar duasına ekledi. Mehmetçik’e moral veren de o türküler, ihtiyara güven veren de… Gün oldu, genç yüreklere yol gösterdi; gün oldu, başarılarıyla milletimizi gururlandıran Ampute Futbol Milli Takımı’mızın motivasyon kaynağı oldu o türküler. En karışmış zihinleri berraklaştıran da yine Esat Kabaklı türküleri oldu.

 

Besteler Esat Kabaklı’ya Ait

 

50. sanat yılı anısına çıkan albümdeki bestelerin tamamı, yaşayan ozan Esat Kabaklı’ya ait. Albümde yer alan “Harput’a Mersiye”, “Sarıkamış’ta Allahuekber”, “Malazgirt’ten Başlar Türk’ün Seferi”, “Dar Günümde Yanımda Yok” adlı eserlerin sözleri de yine sanatçıya ait. Albümde yer alan diğer eserlerin sözleri ise  “Bil Oğlum” Serhat Kabaklı, “Bu Bayrak” Ekrem Şama, “Çanakkale Bugün Toz ile Duman”  Ozan Arif Şirin, “Bu Vatan Bölünmez Bu Bayrak İnmez” Yusuf Dursun, “Kurudu Göze Pınarlar” Niyazi Yıldırım Gencosmanoğlu,  “Azerbaycan Gözeli” Muhammed Hüseyin Şehriyar imzasını taşıyor.

Albümü dinlemek veya indirmek için: 

fizy_logo.png
apple-music.png
spotify-logo.png
deezer-logo.png
muud-logo.png
tidal-logo.png
bottom of page