top of page
Agâh - Gül Yüzlü

"Bestelenmiş Eserleriyle Alvarlı Efe Hazretleri"

GÜL YÜZLÜ

 

Ülkemizde yetişmiş kıymetli şahsiyetlerden biri olan, mısralarıyla gönüllerde taht kurmuş, “Efe Hazretleri” olarak tanınan Hace Muhammed Lûtfi, ömrünü İslâm’ı anlatma ve insanları irşad etme yolunda geçirmiş bir gönül insanıdır. Sohbet ve şiirleriyle insanları ilme, doğruluğa, takvaya davet etmiş; ferdi ve içtimai hayatta kardeşliğin ve barışın sağlanmasına vesile olmuştur.

 

Alvarlı Efe Hazretleri, yaşadığı dönemde, bir güneş gibi etrafını aydınlatıp ilim ve irfan ışıklarını yaydığı gibi geride bıraktığı eserlerle de bizleri aydınlatmaya devam etmektedir. Efe Hazretleri’nin çeşitli şiir türlerinin yer aldığı ‘Hülâsatü’l-Hakâyık’ adlı eseri, ilahi aşk ile tutuşmuş bir gönülden savrulan kıvılcımlar gibidir.

 

Alvarlı Efe Hazretleri, şiiri ve belli ölçülerde mûsikîyi tebliğ ve irşad vesilesi kabul etmiştir. Huzurunda kendi gazellerinin daire (halkalı def) eşliğinde yöre ağzıyla okunmasını tasvip ve teşvik ettiği herkes tarafından bilinmektedir. Bunun caiz olup olmadığını soran birine mübarek eliyle daireye vurarak “Oğul bu ışkdır ışk. Işk olsun da ışk-ı hımârî olsun” buyurmuşlardır.

 

Vefatının 60. yıldönümü (12 Mart 1956) anısına Efe Hazretleri’nin, bestelenmiş şiirlerinin yer aldığı bir albüm hazırlandı. Bu şiirlerin doğru şekilde okunması ve gelecek nesillere taşınması adına yapılan “Gül Yüzlü” isimli albümdeki eserler Tasavvuf Müziği sanatçısı Agâh tarafından okundu. Aynı zamanda albümün müzik yönetmeni olan Agâh, çalışma ile ilgili düşüncelerini; “Albümün hazırlanmasından murâdımız, Alvarlı Efe Hazretleri'nin mânevi huzurlarında bulunduğumuz şuûru ve edebiyle, okuduğumuz eserlerin künhüne erebilme ve rızasını kazanabilme gayretidir. Murâdımıza erişebilmeyi Cenâb-ı Hakk’tan niyâz ederiz” şeklinde ifade ediyor.

 

Başlangıçtan itibaren, Alvarlı Efe Hazretleri Vakfı kurucularından Hattat Hüseyin Kutlu’nun engin bilgi ve tecrübesinden faydalanılarak hazırlanan albümde, güfteleri Efe Hazretleri’ne ait 9 eserin yanı sıra, güftesi Efe Hazretleri’nin muhterem babası Hace Hüseyin Efendi (Gedai)’ye ait Kadem Bastın, ayrıca Salât-ı Kemâliye ile birlikte 11 eser yer alıyor.

 

Albüm, daha önce de birçok benzer kültürel çalışmaya imza atan Nüvaz Müzik tarafından yayınlandı.

Albümü dinlemek veya indirmek için:

fizy_logo.png
apple-music.png
spotify-logo.png
muud-logo.png
deezer-logo.png
tidal-logo.png
bottom of page